Modlitební karavan

Prvotní nápad

Jarek Činčala popisuje, jak se zrodil nápad vytvořit modlitební karavan:

Poprvé jsem modlitební karavan uviděl během prezentace na modlitební konferenci v Brně, kde nám Pete Greig a Ian Nicolson přinášeli novinky z dění v Modlitbách 24-7 ve světě. Jelikož jsem tak trochu dostal jeden velký karavan, který chvíli sloužil, ale asi rok už pouze stál na jednom místě, napadlo mě předělat ho na modlitební karavan.
Jelikož to je celkem velká akce, tak jsem při různých skupinkách občas zmínil tento nápad, abych zasel semínka i u dalších lidí. Toto rozsévání trvalo možná rok, až nakonec vyústilo v rozhodnutí: Jdeme do toho!! Velkým tahounem byla Hanka Matějková, která sdílela tuto vizi, a dokázala si představit krásný karavan určený pro modlitby i v době, kdy to byla ještě stará rachotina s dírami a plná myšinců.
Jednoho dne jsme začali s demolicí, což bylo těžší, než jsem si myslel, protože karavan ještě zažil poctivou práci německých rukou :-). Nakonec se demolice podařila, a tak jsme začali s natíráním, montováním, lepením, tapetováním, čalouněním,... Zabralo to celkem dost času, ale zapojila se spousta ochotných rukou a díky tomu karavan vypadá tak jak vypadá.

Jak se karavanu pomalu začala roztáčet kola…

A tak jsme mohli vstoupit do nového dobrodružství a karavan poprvé vyzkoušet ve Vsetíně během festivalu UNITEDroce 2017. Naše původní představa byla, že karavan bude sloužit jako modlitební místnost pro účastníky festivalu. Během dne se u karavanu střídali dobrovolníci z modlitebního týmu, kteří se mohli příchozím věnovat. Byli jsme překvapeni a nadšeni, že se u nás zastavovala spousta lidí nejen z festivalu, ale i místní, kteří nás prosili o modlitbu. Velká část služby tedy probíhala spíš před karavanem samotným.

Uvědomili jsme si, že karavan se může stát místem setkávání, kde lidé budou moct zažívat lásku a přijetí, kdy se s nimi budeme bavit, modlit a budeme jednoduše svědky Ježíše Krista. V roce 2018 jsme se tedy pustili do příprav a naplánovali jsme naši první cestu rušných ulic města, kde právě probíhaly městské slavnosti. Tímto městem byl Český Těšín. Navštívili jsme tábor mládeže a podruhé jsme se vydali také do Vsetína na UNITED.

V roce 2019 jsme se rozhodli do toho pustit na plno a vyzkoušet, jaké to bude, když navštívíme více měst a festivalů. Nevěděli jsme, jak lidé budou reagovat a zda se u nás budou zastavovat. Zkušenosti jsme měli různé. Od zvědavých kolemjdoucích, lidí se zájmem o modlitbu až po lidi, kteří raději přešli na druhou stranu ulice, aby nás nepotkali. V každém městě jsme ale měli možnost zažít setkání, která pro nás byla velkým povzbuzením a viděli jsme v nich Boží načasování. Máme velkou radost z toho, co jsme v tomto roce mohli zažít. Celkem jsme navštívili 11 míst, setkali se s více než 400 lidmi, z nichž 8 z nich rozhodlo pro život s Ježíšem.

Rok 2020 byl v mnohém specifický, plný nejistot a změn. Jsme moc vděční, že i přes to všechno jsme mohli s karavanem přeci jen vyjet do různých koutů naší země. Pán Bůh nás v tom učil mnohým věcem. I když se nám původní plány měnily, mohli jsme se i přes to vydat do 7 měst a na jeden festival. Z toho jsme byli ve třech městech úplně poprvé. Měli jsme možnost bavit se s desítkami lidí, modlit se s nimi, a dokonce víme o 7 lidech, kteří se s námi modlili modlitbu spasení.